22.BŚC 2016, film promocyjny

23.BŚC 2017, spot promocyjny

23. BŚC 2017, laser show

 

Już po raz 28 Bolesławiec został oddany w ręce Bractwa Ceramicznego i zamienił w festiwal gliny, sztuk plastycznych, muzyki, tańca i oczywiście – ceramiki. Hasło tegorocznego wydarzenia „A to Polska właśnie – ceramika bolesławiecka” podkreślało polskość zjawiska kulturowego, jakim niewątpliwie są dzieła rzemieślników i artystów 
z powiatu. A jest ich niemało. Obejrzeć i zakupić można było od filiżanki po ozdoby pokojowe. Wszystko w jednym miejscu – na Rynku, podczas trwających przez całe święto targów. 

Święto otworzyła Parada Ceramiczna – kolorowa, wesoła i międzynarodowa. W tym roku na paradników czekały dwa konkursy, na przebranie ceramiczne oraz na makietę paradną. Zgłoszenia konkursowe uatrakcyjniły jeszcze i tak już wyjątkowo piękny happening. Najważniejsza jest jednak ceramika. Osoby pragnące poznać tajniki jej powstawania, miały taką możliwość w Miasteczku Ceramicznych Animacji, podczas warsztatów Mateusza Grobelnego i Jarosława Sawickiego oraz za sprawą widowiskowego Pieca Butelkowego, który powstawał w trakcie trwania Święta. Producenci ceramiki organizowali dni otwarte w swoich zakładach. Można było podejrzeć, jak powstają wyroby uznane na całym świecie. Wytwarzanie ceramiki jest atrakcją samą w sobie, ale równie interesujące są dzieła uznanych rzemieślników i artystów. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wspólnie z Manufakturą zorganizowało wernisaż wystawy „Rzemiosło w kolorze. 30 lat działalności Manufaktury w Bolesławcu”. Kuratorem ekspozycji była dr Magdalena Gazur a wystawie towarzyszyła prezentacja prac Mateusza Grobelnego i Jacka Opały. Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu zorganizował wernisaż wystawy poplenerowej 57. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego. Obydwie wystawy cieszyły się dużą popularnością. Tworzenie z gliny i podziwianie kunsztu ceramików to nie jedyne atrakcje, to z czego słynie Bolesławieckie Święto Ceramiki to oblepianie się gliną. W tym roku również można było tego spróbować podczas Glina Show. 

Koncerty podczas Święta są zawsze mocną stroną wydarzenia. Zagrały znane i cenione zespoły oraz wschodzące gwiazdy. Goście mieli do wyboru scenę główną i alternatywną. Program jednej i drugiej dawał szeroki wybór i każdy znalazł coś dla siebie. Wystąpili: na scenie głównej Viki Gabor, Baranovsky, Żółta Febra, Michał Szczygieł, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, TABU oraz KOMBI; na scenie alternatywnej Wieża Bajzel, Stacja_PL, Wizja, Nadija i Joachim Perlik z zespołem. Wydarzeniom artystycznym i koncertom towarzyszyły liczne atrakcje dodatkowe – wyścig kolarski Predathor Gravel Bory, festiwal filmów rowerowych bikeBoard Film Festival, lunapark, giełda staroci i oczywiście - wszechobecne smakołyki na zimno i na ciepło.

Bolesławieckie Święto Ceramiki 2022 w pamięci zapisze się jako pełne uśmiechów 
i stempelków. Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki już przygotowuje atrakcje na przyszłoroczną edycję. Zapraszamy do Bolesławca!

Kontakt z nami

Informacje dla wystawców
75 645 35 98

Informacje dla ceramików
75 644 55 93

Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej
75 645 32 90
 
 
 
 
 
 
 
 

Adres

Bolesławiecki Ośrodek Kultury -
Międzynarodowe Centrum Ceramiki
Pl. Marszałka J. Piłsudskiego 1C
59-700 Bolesławiec

 

 Sponsorzy 30. Bolesławieckiego Święta Ceramiki 2024:

 

Saturday the 21st. . xswebdesign.com